Moreno Burattini

Rođen je 7. rujna 1962. u San Marcello Pistoieseu, malom seocetu u planinama Toscane. Nezamjenjivi je kroničar pustolovina legendarnog Duha Sa Sjekirom, pisac, kritičar, bloger, kazališni autor i glavni urednik u Zagorovoj postavi. I nesumnjivo kao i većina nas – odani Zagorov fan! Njegovi radovi svjetla su točka serijala, a nije pogrešno ni reći da su on i Mauro Boselli u devedesetima ponovno podigli serijal na stare staze slave! Trenutno najproduktivniji Zagorov scenarist i autor nevjerojatnog broja napisanih stranica o Duhu Sa Sjekirom!
Pohađa klasičnu gimnaziju u Pratu, a zatim Filozofski fakultet na Sveučilištu u Firenci. Rano započinje svoju stripovsku karijeru te tako u početku počinje pisati za fanzine Il fumetto, Exploit Comics i Comix. 1985. osniva fanzin “Collezionare”, za kojeg smišlja i piše humoristički lik “Battista il Collezionista”, a nakon njega 1992., s drugim kolegama, pokreće inicijativu te osniva novi fanzin kojeg naziva “Dime Press” (igra riječi sa starim nazivom SBE – Daim press). Autor je djela i iz drugih umjetničkih smjerova poput klasične književnosti ili kazališta.
Od svojih prvih radova svog stripovskog opusa s početka devedesetih bilježi seriju priča iz srednjeg vijeka za reviju „Mostri“. U razdoblju od 1990. – 1998. radi scenarije za humorističke stripove “Cattivik” i “Lupo Alberto”. Tijekom ovog razdoblja Burattini je također radio i za SBE, pa kako je vrijeme odmicalo i on obavljao sve više posla unutar ove kuće, morao je smanjiti broj svojih ostalih projekata. Jedna od najvažnijih faza u njegovoj karijeri kreće 1989. godine kad počinje raditi za Sergio Bonelli Editore. Rad na prvoj epizodi Zagora službeno počinje u ljeto 1989., da bi tek dvije godine poslije, u svibnju 1991. izašao njegov prvi Zagor – „Sindrom Belzebul“ (Zlatna serija 1071/1073) kojeg je nacrtao veliki Ferri. Nakon uspješnih Nollitinog niza Chicovih pustolovina, Burattini preuzima kormilo te mu iste godine izlazi i prvi u nizu Chico specijal br. 7 “Chico traper”. Burattini nastavlja i završava taj serijal s brojem 27 “Chico & Company” 2007. godine. Vraća mu se još jednom povodom 80. obljetnice pričom “Idemo ponovno Chico!”. Radio je priče za Komandanta Marka (četiri specijala od 1994. – 1997.)
1993. godine Mauro Boselli i Burattini kreću u proces revitalizacije serijala i, malo je reći, da su zaslužni za dizanje posrnulog Zagora s kraja osamdesetih na noge. Njihova “Nova američka odiseja” koja započinje 1994. godine pokazala se kao izvrstan potez, a sadržavala je mnoge promjene – u serijal se uvodi kontinuitet, javljaju se jaki ženski likovi, a kuća izrazito reklamira početak nove sage. Burattini uskoro postaje glavni scenarist na Zagoru, a od 2007. glavni je urednik Zagora. Godine 2011. započinje novu, južnoameričku sagu s Bosellijem, koja sadrži niz posveta Nolitti, Ferriju i Mister Nou. 2011. također objavljuje pisani roman o Zagoru “Le Mura Di Jericho”.
Radio je i kao koautor na nekoliko knjiga o Zagoru: “Collezionare speciale Zagor” (1990.), “Zagor” (1992.), “Gallieno Ferri, quarant’anni con Zagor” (1999.). Pokreće ediciju “Lezioni di fumetti” te 2009. objavljuje “Gallieno Ferri: Život sa Zagorom” koji je objavljen povodom 50-godišnjice Zagora i u Hrvatskoj. 2010. nastavlja s edicijom te radi “Giovanni Ticci – Un “americano” per Tex”. Konačno 2011. godine objavljuje biografiju svog mladenačkog idola pod nazivom “Guido Nolitta – Sergio Bonelli sono io” u suradnji s Grazianom Romanijem. 1995. mu je dodijeljena nagrada ANAFI za najbolji scenarij, “Fumo di China” za najboljeg humorističkog scenarista, zatim nagrada Cartooncomics. Zajedno s Bosellijem osvaja nagradu “Gran Guinigi” na izložbi u Lucci za najbolje scenariste zaradi njihova doprinosa ponovnom oživljavanju serijala Zagor. Autor je nekolicine atipičnih Zagorovih edicija primjerice “Zagor Korijeni” u koloru od 7 epizoda iz 2019. koja govori o Zagorovim korijenima, odnosno njegovoj prošlosti s mnoštvom novih činjenica. U hrvatskom izdanju izašla je tvrdoukoričenom Libellusovom i Ludensovom formatu namijenjenom za kiosk. Zatim tu je i edicija “Zagor Darkwood Novels” (šest epizoda iz 2020. godine) kao posveta dime novels formatu koji je bio popularan u SAD-u na prijelazu 20. stoljeća. Autor je nekoliko serija u kaiš formatu, prva među njima je naravno bila o Zagorovim pustolovima – “Zagor collana Darkwood” (šest epizoda iz 2018. godine). Zatim tu su i dvije Texove kaiš serije – “Tex Silver star” ( šest epizoda iz 2021.) i “Tex Serie Vindex” (dvanaest epizoda iz 2024., na crtežu Marco Torricelli). Osim toga radi i nekoliko Texovih i Dampyrovih priča.
Burattini je u serijalu dodatno produbio legendu o Zagoru i nastavlja stvarati njegove pustolovine s puno žara i strasti i to nakon dugih pedeset godina izdavanja. Kako već to nalaže Zagorova tradicija, vraća niz omiljenih neprijatelja iz prošlosti – Krojača, Randalla Mutanta, Malog Sullivana, Alkemičara, Vješticu Dharmu, samuraje, Vukodlaka, alkemičara Roberta Greya, Devil Maska, kao i nezaboravne prijatelje poput Liberty Sama, Ikarovog Pera ili Digging Billa… Nesumnjivo jedan od najduže očekivanih povrataka je onaj Zagorovog najvećeg suparnika Supermikea, povratak koji je obradio u fenomenalnih šest epizoda! Pritom ne zaboravlja stvarati nove intrigantne neprijatelje poput Mortimera ili Žutog Zmaja, a u Zagorovo kraljevstvo uvodi i povijesne likove poput gusara Jeana Laffitea ili Cherokeeja Sequoyaha. Burattini je Hrvatima stari znanac, budući da je već nekoliko puta službeno posjetio Hrvatsku; posjetio je CRŠ 2004. i 2007., u Zagrebu prilikom 50. godišnjice Zagora, 2012. na MaFestu, zatim 2014. godine, pa 2018. Ponovno na CRŠ-u povodom 50. obljetnice Zagora u Hrvatskoj. Ove godine konačno opet imamo prilike zaželjeti dobrodošlicu ovom dragom gostu i kolegi zagorovcu kojega nikad dosta! Obucite crvene majice s orlovim znakom i uveličajte njegov posjet svojim prisustvom!